Proč jsou neodymové magnety jedny z nejvíce přitahujících permanentních magnetů na světě? Na čem je jejich magnetická síla závislá? Zjistěte, jak vypadá nejsilnější magnet z neodymu a kolik kilogramů uzvedne. Objevte i nejsilnější elektromagnet na světě, zhlédněte video od konstruktérů v článku.
Magnetická síla magnetů z neodymu
Neodymové magnety jsou nejsilnějšími permanentními magnety na světě. Z čeho vlastně jsou, že mají takovou sílu? Magnety jsou ze slitiny neodymu, železa a boru. Vyskytují se přirozeně v některých kamenech, ale dají se také vyrobit. Neodym je kov vzácné zeminy, která slitině dodává vynikající magnetické vlastnosti.
Magnety z neodymu udrží i 1000násobek své hmotnosti, některé dokonce 2000× více než samy váží. Slovo permanentní znamená, že magnety nepotřebují k vytváření magnetického pole vnější vlivy, například elektřinu.
Síla magnetu je vlastně odtrhovou silou od ocelové desky, případně silou přítažnou ke kousku železa či jinému magnetu v určité vzdálenosti. Odtrhovou sílu magnetu vědci i výrobci magnetů uvádějí v jednotkách newtonů – 10 N = cca 1 kg.
Síla není závislá pouze na použitém magnetickém materiálu. Důležité jsou i tyto parametry:
- objem magnetu
- tvar magnetu
- proporce magnetu – poměr poloměru a výšky u válcových magnetů
- kombinace s ostatními materiály. Například, pokud magnet vložíte do ocelového cylindru.
Nejsilnější neodymový magnet – kvádr nebo kotouč?
Znáte nejsilnějšího brouka na světě? Je to Onthophagus taurus, česky lejnožrout. Žije ve střední Evropě. Měří asi 1 cm a dokáže unést předmět, který přesahuje jeho hmotnost 1141krát. Je to jako kdyby 70kilogramový člověk rozpohyboval věc vážící 80 tun. Tolik váží asi šest velkých patrových autobusů i s pasažéry.
A jak je to s magnety?
Mezi naše nejsilnější neodymové magnety patří kotouč o průměru 100 mm a výšky 50 mm. Váží 3 kg a disponuje magnetickou silou 410 kg.
Dalším se super silných magnetů je neodymový kvádr o rozměrech 100 × 100 × 30 mm. Váží něco přes 2 kg a jeho magnetická síla je 325 kg.
Tyto silné neodymy se využívají v separátorech nebo si je pořizují skalní fanoušci magnetů na různé pokusy. Pokud s nimi budete někdy manipulovat, buďte velice opatrní! Nesprávné zacházení vám může způsobit vážné poranění.
Existují také břemenové magnety, se kterými uzvednete od 100 kilogramů až 6 tun bez přívodu elektrické energie. Slouží k rychlejší a bezpečnější manipulaci s ocelovými a železnými břemeny. Konstrukce těchto magnetů je však mnohem robustnější, nejsou to klasické neodymové magnety z jednoho kusu NdFeB.
Nejsilnější elektromagnet na světě – monstrum z Floridy
Jak funguje elektromagnet? Elektromagnet je cívka s jádrem z magneticky měkké oceli, sloužící k vytváření dočasného magnetického pole. Magnetická síla vzniká při průchodu elektrického proudu vinutím cívky na ocelovém jádře, které přitahuje pohyblivou část – kotvu. Elektromagnety potřebují k vytvoření magnetického pole elektrický proud – když se zvětší proud, zvětší se i síla magnetického pole.
Zajímavost: Mimochodem, víte, který je úplně největší magnet na světě, tedy na Zemi? Je jím sama planeta Země se svým magnetickým polem. Největší magnet však není nejsilnějším.
Nejsilnější elektromagnet na světě vytvořili vědci ve výzkumné laboratoři v Tallahasse na Floridě. Magnet se skládá z několika magnetických cívek. Vytváří magnetické pole v intenzitě 45 Tesla. Tesla je jednotkou magnetické indukce, pojmenovanou po významném elektrotechnikovi a vynálezci Nikolovi Teslovi.
Pro lepší představu, magnetické pole Země má magnetickou indukci asi 50 mikrotesla (50 μT = 0,00005 T). To znamená, že floridský supermagnet má magnetickou indukci 900000krát silnější než magnetické pole naší planety.
Podívejte se na video, jak se podobný elektromagnet sestavuje. Tento je od techniků z Berlína.
Poblíž Ženevy je kupříkladu obří urychlovač elementárních částic LHC, jejímž majitelem je Evropská organizace pro jaderný výzkum CERN. Prstenec urychlovače je umístěn až ve 27 kilometrů dlouhém tunelu. Více o supravodivých magnetech napíšeme někdy příště.
Objevte další zajímavosti ze světa magnetů, čtěte blog Unimagnet.
Jak vzniká polární záře? Dozvíte se v článku Pestrobarevný tanec magnetismu.