Někdy se hodí použít magnet s otvorem, skrze který můžete provléknout lanko nebo magnet připevnit pomocí šroubu. Existuje však několik základních typů magnetů s otvorem, navíc v různých variantách, s různou povrchovou úpravou i magnetizací a samozřejmě v různých rozměrech a s odlišnou magnetickou silou. Který magnet k upevnění nebo přišroubování vybrat? Podívejte se na základní členění.
1) Kruhové neodymové magnety neboli prstence
Kruhový magnet vypadá podobně jako kotoučový, ale má uprostřed otvor. Je vhodný například k navlečení na lanko, lano nebo tyčku. Skrze otvor můžete protáhnout i stahovací, upevňovací pásky.
K čemu se vám mohou neodymové kruhové magnety, prstence hodit? Například pro výrobu uzavíracích patentů skříněk, k připevnění okenních sítí proti hmyzu, na čištění hůře dostupných prostor, když vám tam spadne předmět z oceli či železa, třeba klíče či nářadí.
Trošku odlišným typem kruhových magnetů je magnetické zavírání náhrdelníků, náramků a bižuterie.
Kruhové magnety z neodymu (NdFeB) mají většinou póly na rovných kruhových plochách, jsou tedy magnetizované axiálně. Můžeme vám ale dodat i magnetické kruhy s diametrální magnetizací, jež mají póly na stranách.
Kruhové magnety mohou mít povrchovou úpravu poniklováním, pozinkováním, pochromováním nebo s ochrannou vrstvou polypropylenu.
Pozor na křehkost, neodymy dotahujte opatrně
Do otvoru kruhového magnetu se dá vložit i šroub a magnet přišroubovat. Avšak dejte velký pozor při utahování šroubu či matice, protože neodymové magnety jsou docela křehké. Po větším nárazu nebo tlaku se může část magnetu odštípnout.
Neodymové magnety utahujte „s citem“ maximálním utahovacím momentem 2 Nm.
2) Kruhové neodymové magnety s prohlubní pro šroub se zápustnou hlavou
Některé typy kruhových neodymových magnetů mají prohlubeň na šroub se zápustnou hlavou M4 nebo pro jinou, třeba poniklovaný kruhový magnet pro šroub M4 KR-16-10.5/4.5-3.5-N s magnetickou silou 3,5 kg.
K dispozici jsou rovněž vodotěsné magnetické kruhy zapouzdřené v polypropylenu, například poplastovaný kruhový magnet s prohlubní na šroub se zápustnou hlavou M3 KR-20-7/3.5-05-P.
Kruhové i kvádrové magnety s jedním či dvěma otvory na šroub se zápustnou hlavou či vrut jsme u nás na e-shopu zařadili i do kategorie „Magnety s otvorem na šroub“.
Tento typ magnetů i všechny jiné kruhové magnety doporučujeme dotahovat opatrně, maximálním utahovacím momentem 2 Nm.
3) Feritové kruhové magnety
Feritové magnety jsou starším typem magnetů, vyráběné zpravidla z feritu stroncia (SrFe). Možná je znáte pod označením keramické permanentní magnety. Mají tmavě šedou až černou barvu a odolají teplotám od −40 do 250 °C.
Velkou výhodou „feritů“ je korozivzdornost i bez povrchové úpravy, ale jsou magneticky o dost slabší než novější neodymové magnety.
Keramické magnety bývají magnetizované axiálně s póly na rovných kruhových plochách. Jejich nejčastější využití je při výrobě elektrotechnických zařízení, reproduktorů, elektromotorů, generátorů nebo snímačů.
Stejně jako u silných neodymových magnetů, existují rovněž feritové kruhové magnety s otvorem.
4) Kruhové neodymové magnety s otvorem v odolném ocelovém pouzdře
Magnetické neodymové úchyty jsou podobné běžným neodymovým magnetům. Ke zvýšení odolnosti je však magnet navíc zapouzdřený do odolného ocelového pouzdra. Pro větší odolnost před korozí jsou magnetické úchyty poniklované.
Stejně jako kruhové neodymové magnety, i kruhové magnetické úchyty v pouzdře mohou mít otvor a prohlubeň na přišroubování pomocí různých typů šroubů M3, M4 i dalších se zápustnou hlavou.
Kruhové magnetické držáky a úchyty využijete k připevnění obkladů, zavírání dvířek kuchyňské linky, pro připevnění sítě do oken proti hmyzu, jako dorazy dveří a oken, k upevnění transparentů, plachet, k výrobě organizérů, držáků nářadí a náčiní, na instalaci svítidel a osvětlovacích těles.
Novinkou je voděodolný pogumovaný magnetický úchyt KRP-22-G s otvorem na šroub M4, o průměru 22 mm, s magnetickou silou 5 kg.
Další typy voděodolných magnetických úchytů a držáků pro použití i v exteriéru si můžete prohlédnout i objednat v kategorii Pogumované magnetické úchyty. Ne všechny mají otvor naskrz.
5) Kruhové, válcové magnetické úchyty s vnitřním závitem a bipólové úchyty
Jestliže potřebujete odolný magnetický úchyt přímo našroubovat na závit šroubu nebo závitové tyče, bude se vám hodit speciální magnetický úchyt, držákový magnet s vnitřním závitem M3, M4, M5 i M8.
Také tyto magnetické úchyty v odolném ocelovém pouzdře jsou pro větší odolnost vůči korozi pozinkované či poniklované.
K umístění ve strojích a manipulátorech feromagnetických materiálů, k přesunu a upínání součástek, obrobků, jsou určené bipólové magnetické úchyty s magnety v nemagnetickém mosazném pouzdře, které se dá opracovat, aby dobře pasovalo k obrobku.
Tip: Podívejte se i na další typy magnetických úchytů – magnetů v odolném ocelovém pouzdře.
6) Extra silné magnetické úchyty s vnitřním závitem pro hledače pokladů
Pro nejnáročnější použití v exteriéru jsou určené extra silné, odolné magnetické úchyty na magnet fishing – magnety pro lovce pokladů z vodních hlubin.
Mohou mít sílu až 2 × 1100 kilogramů! Tak silné magnety patří jen do rukou zkušených uživatelů. Jejich obrovská síla může totiž způsobit úraz, například skřípnutí prstů.
Magnety na magnet fishing mívají jeden nebo dva závity pro přišroubování nosného oka shora i z boku.
Kde najít další informace o magnetech?
Podívejte se také na další tipy a návody Magnetického rádce. Mnoho využití magnetů pak najdete na blogu Magnetik.