Máte respirátor? A používáte jej správně? Kvůli šíření nového koronaviru se z běžně dostupných respirátorů stalo cenné zboží. Z trhu začaly rychle mizet a postupně se zase objevovat ochranné masky, polomasky, roušky, respirátory různých tříd. Jaký je mezi nimi rozdíl, jak je správně používat a chránit tak sebe i zdraví ostatních? Přečtěte si 10 zásad správného používání respirátoru.
Typy respirátorů, polomasek, masek a roušek či ústenek
V přehledu se zaměřujeme na běžně dostupné typy ochrany před bakteriemi, viry, ale i například smogem, kouřem, prachem, za dostupnou cenu.
Kromě polomasek a roušek existují i speciální ochranné celoobleky pro jednotky chemiků, hasičů, armády na různá použití při chemických nebo jaderných haváriích. K temto oblekům patří i masky – „celomasky“ či plynové masky, který zakrývají buď jen ústa, nos a oči, anebo celou hlavu. Poměrně nově také díky různým iniciativám skupin a projektů vznikají obličejové štíty a masky, určené hlavně pro ochranu zdravotníků, vyráběné například pomocí 3D tiskáren.
Respirátory neboli polomasky
Ochranné respirátory se označují také jako polomasky, jelikož zakrývají pouze ústa a nos, ale už ne oči. V určitých případech je tedy bezpečnější respirátory doplnit ochrannými brýlemi, které chrání i oči. Pokud jsou brýle dostatečně těsné, měly by oči ochránit i před bakteriemi a viry.
Ochranné třídy respirátorů, polomasek, respiračních roušek
Respirátory se dělí na několik ochranných tříd, podle účinnosti, přičemž každý region světa je může označovat odlišně.
Respirátor třídy FFP1
Ochranná třída respirátorů FFP1 je ze zmíněných tříd nejméně účinným typem polomasek. Chrání před netoxickým prachem, jehož případné vdechnutí bez ochrany může dráždit dýchací cesty nebo obtěžovat zápachem.
Podle norem má zachytit nejméně 80 % pevných částic do velikosti 0,6 μm. Běžné použití respirátoru této třídy je ve stavebnictví, potravinářství. Nehodí se jako ochrana před nákazou bakteriemi a viry.
Respirátor třídy FFP2, N95, KN95
Tento typ respirátoru doporučuje Světová zdravotnická organizace WHO i Ministerstvo zdravotnictví ČR jako základní ochranu před bakteriemi a viry, včetně nového koronaviru SARS-CoV-2 (2019-nCoV), způsobující respirační nemoc COVID-19. V Evropě má tato ochranná třída označení FFP2, v amerických zemích N95 a v Číně KN95.
Respirátory třídy ochrany FFP2 vás ochrání také před poletujícím pevným i kapalným (aerosolem) prachem a zápachem, kouřem, smogem. Navíc chrání před bakteriemi, viry a škodlivými látkami.
Podle norem má zachytit minimálně 95 % do velikosti 0,6 μm. Běžné použití je v kovoprůmyslu, hornictví, ale i na ulicích měst s velkým množstvím smogu. V dobách epidemie se hodí rovněž jako ochrana před nákazou bakteriemi a viry.
Respirátor třídy FFP3
Nejvyšší ochrannou třídou běžně dostupných respirátorů je FFP3. Stejně jako FFP2 chrání před zdraví škodlivým kouřem, prachem, smogem, před aerosoly, bakteriemi, viry či spory hub.
Podle norem má zachytit nejméně 99 % škodlivin a pevných částic do velikosti 0,6 μm. Respirátory třídy FFP3 běžně používají chemici, zásahové jednotky nebo členové Integrovaného záchranného systému a lékaři v dobách epidemií.
Jsou určené zejména záchranným složkám a zdravotníkům „v první linii“ v boji proti novému koronaviru.
Respirátory s výdechovým ventilkem chrání jen vás, ale ne okolí
Respirátory existují s výdechovým ventilkem či bez něj. Výdechový ventilek zamezuje vdechování vzduchu z okolí, přičemž vdechujete vzduch filtrovaný přes filtrační vrstvy respirátoru. Avšak s tímto typem respirátoru vydechujete přes výdechový ventilek ven nefiltrovaný vzduch.
Chráníte sice své zdraví, není to však ohleduplné vůči ostatním lidem, které můžete nakazit, pokud jste například přenašečem choroby a zatím o tom nevíte.
Při použití respirátorů s výdechovým ventilkem je proto vhodné v době epidemie přes něj navíc používat ústenku, která lépe chrání lidi kolem vás.
Respirátor bez výdechového ventilku chrání vás i ostatní
Stejnou ochranu vám, ale navíc i okolním lidem, poskytne respirátor bez výdechového ventilku. Vdechovaný i vydechovaný vzduch se filtruje přes filtrační vrstvy. Chráníte tak sebe, ale i své okolí. I respirátor bez výdechového ventilku má třídu ochrany FFP2. Poskytuje vám tak stejně účinnou ochranu jako respirátor s ventilkem.
Jednorázové respirátory nebo pro opakované použití
Výrobce u respirátorů uvádí, jak dlouhou dobu ochrany vám respirátor poskytuje. Zpravidla je to několik hodin. Například tento respirátor s ochrannou třídou FFP2 NR D je určený pro ochranu v době 8 hodin od nasazení. Pak vás bude zřejmě chránit i dál, ale výrobce už nezaručuje plnou ochranu.
K dostání jsou i respirátory s výměnným filtrem.
Pozor, jakákoliv manipulace a znovunasazení již použitého respirátoru může být nebezpečná pro vaše zdraví, jelikož vnější filtrační část může být kontaminovaná viry či bakteriemi.
Za třídou ochrany bývá na respirátorech uvedené i další označení:
- NR – respirátor určený pro jedno použití, zpravidla na jednu pracovní směnu.
- R – respirátor s možností opakovaného použití, podle normy EN 149+A1:2009.
- D – respirátor splňující požadavky na odolnost vůči zanášení například prachem.
10 pravidel, jak správně používat ochranný respirátor, polomasku
Aby vás respirátory opravdu ochránily, je velice důležité jejich správné používání.
1) Před prvním nasazením si pečlivě umyjte ruce teplou vodou a mýdlem.
2) Přiložte vrchní část polomasky k obličeji, pak spodní část.
3) Po přilnutí respirátoru si upravte elastické popruhy, aby vám respirátor na obličeji dobře držel, ale zase příliš netlačil.
4) Nasazený respirátor musí k obličeji doléhat těsně a zakrýt ústa, nos i bradu.
5) Doporučujeme nenasazovat polomasku přes vousy, které mohou způsobit netěsnost.
6) Při používání respirátoru si nesahejte na obličej, oči.
7) Pro lepší ochranu zvažte použití ochranných brýlí, které zamezí vniknutí škodlivých látek přes oční sliznice.
8) Po použití, návratu domů či do bezpečných prostor masku sejměte opačným způsobem než při nasazování – Pozor, nedotýkejte se filtrační části, s použitým respirátorem manipulujte pouze za popruhy.
9) Použitý respirátor vložte do plastového obalu či sáčku, vyhoďte do směsného, komunálního odpadu.
10) Po použití respirátoru si pečlivě omyjte ruce teplou vodou a mýdlem.
Ochranné ústenky a roušky jako znak ohleduplnosti vůči ostatním
Kromě ochranných respirátorů, masek a polomasek jsou hojně rozšířené také ústenky a roušky. Jsou určené hlavně k tomu, aby jejich nositel chránil své okolí před sebou samým, což je projevem ohleduplnosti vůči ostatním lidem.
Stejně jako respirátory, i ochranné roušky existují například papírové na jednorázové či textilní pro opakované použití.
Z důvodu nedostatku ochranných roušek se v Česku i jiných zemích velice rozmohlo jejich domácí šití a samovýroba. Dnes seženete ústenky různých podob, barev, typů, provedení, anebo si můžete ušít vlastní.
Ochranné roušky tedy chrání hlavně ostatní lidi před případnými kapénkami, které můžete vydechovat při kýchnutí, zakašlání, mluvení i dýchání. Ústenka však poskytuje i ochranu vám před ostatními. Je totiž lepší nějaká ochrana než vůbec žádná.
Nové typy ochranných roušek z nanovláken a se stříbrem
Kromě klasických textilních roušek se na trhu objevují i nové typy ústenek se stříbrem, které má likvidovat většinu bakterií a virů, případně roušky z nanovláken. Před koupí doporučujeme ověřit si, zda se opravdu jedná o kvalitní výrobek, který vás skutečně ochrání.
Důležitá je pořádná dezinfekce ústenek a roušek
Po návratu domů ušitou roušku pro opakované použití pořádně dezinfikujte. Mělo by stačit její povaření na pár minut ve vodě. Proto je vhodným materiálem na šití roušek například bavlna, která se dá opakovaně vyvářet.
Další tipy, jak sebe i okolí ochránit před viry a bakteriemi
Na závěr přikládáme pár tipů pro vaše bezpečí.
Po každém příchodu domů si omyjte ruce teplou vodou a mýdlem. Běžné opláchnutí však nestačí. Postupujte například podle návodu maďarského lékaře Ignáce Filipa Semmelweise, který se výrazně zasloužil o rozvoj lepší hygieny v nemocnicích a porodnicích.
Pokud nemáte po ruce tekoucí vodu a mýdlo, promněte si je důkladně s naneseným antibakteriálním dezinfekčním gelem.
Pravidelně dezinfikujte také mobilní telefon, tablet, klávesnici počítače. Péči si zaslouží i kliky a madla u dveří bytu i auta. Na smrkání je snazší používat jednorázové papírové kapesníky a pak je vyhodit.
Držte si od cizích lidí odstup 2 metry, pokud možno se vyhněte stísněným místům s velkou koncentrací lidí, jako jsou obchody s úzkými uličkami, autobusy. Sledujte aktuální dění v médiích a na webech úřadů ČR.
Přejeme pevné zdraví!
Objevte sílu magnetismu na blogu Unimagnet.