Záhada jménem magnetické pole
Jak vám magnetické pole mohlo zabránit v platbě za nákup? Ačkoliv jeho sílu nevidíte, může poškodit vaši platební kartu. Ta možná vypadá normálně, ale pokud jste ji vystavili účinku magnetických siločar, má teď už zřejmě zásadní nedostatek: Nezaplatíte s ní ani korunu. Jak ale před silným magnetickým polem platební kartu ochránit? Nejprve si přečtěte, co je ona tajemná síla vlastně zač.
Je magnetické pole nadpřirozený úkaz?
Nikoliv. Magnetické pole je fyzikální pole, které má za zdroj pohybující se elektrický náboj, neboli elektrický proud.
Pro lepší pochopení si představte dva větší magnety, které se snažíte spojit. Pokud je budete chtít spojit stranami se stejnými póly, zřejmě neuspějete. Budou se odpuzovat.
Co se ale stane, když magnety k sobě přiblížíte s póly kladným a záporným? Ano, fofrem se spojí. A to právě díky magnetické síle.
Elektromagnetické pole by bez toho magnetického nemohlo existovat
Jistě jste se již také setkali s pojmem elektromagnetické pole, které odborníci běžně označují zkratkou EM. Jak už sám název vypovídá, vytváří se spojením elektrického a magnetického pole.
Možná si vzpomenete na základní školu, kde vám fyzikář elektromagnetické pole vysvětloval pomocí elektrostatiky - fólie a vašich vlasů, anebo na ebonitové tyči a liščím ohonu.
Staré učební postupy zmiňují návod: Přiložte si k hlavě průhledné PVC či PE desky, a začnete je třít o vaši hlavu. Vytvoříte tak elektrostatický náboj. Když pak desky od hlavy vzdálíte, vlasy budou vstávat jak bodliny u ježka.
Dalším typem záření jsou elektromagnetické vlny. Díky nim vám hraje rádio i televize.
Jak funguje magnetický záznam?
Magnetický záznam už lidé využívají od začátku minulého století. Na magnetickou pásku, anebo magnetický proužek, přístroje pomocí působení magnetického pole zaznamenají nějaký zápis - třeba audio nebo video nahrávku, záznamy o vašem kontě u banky, identifikační údaje.
Jak může magnetické pole poškodit platební kartu?
Platební kartou v obchodech můžete platit díky magnetickému proužku, který je na zadní straně karty. Nese v sobě data o vašem bankovním účtu – jméno vlastníka karty, název vydávající banky, číslo přidruženého bankovního účtu ke kartě, limity na platební kartě a PIN kód.
Proužek se skládá z drobných magnetických částí. Vystavíte-li jej účinku silného magnetického pole, záznamy na něm můžete poškodit. Magnetické či elektromagnetické pole ale nevytváří jen magnety, avšak i různé přístroje, transformátory, zesilovací cívky, elektromotory.
Dnes sice už existují také jiné typy platebních karet, například čipové, ale i ty mají zpravidla na zadní straně magnetický proužek.
Jak před magnetickým polem kartu ochráníte?
Jak tedy chránit platební karty a citlivou elektroniku před magnetickým polem? Nenechávejte karty s magnetickými proužky v blízkém okolí magnetu nebo silného vyzařovače elektromagnetického pole.
Možná máte na ledničce pár magnetů, jakožto suvenýry z dovolených. I ty mohou vaši kartu poškodit. Občas se stává, že někdo položí kartu nebo peněženku s kartou na stůl, zakryje ji nevědomky novinami nebo listinami, a na ně pak položí magnet či magnetizující předmět. Může jím být třeba magnet u pouzdra na mobilní telefon.
Abyste předešli poškození platební karty a elektroniky, dodržujte pár pravidel:
- Nenechávejte platební karty, elektroniku, hodinky a jiná citlivá zařízení v blízkosti magnetů a magnetických fólií.
- Chraňte magnetický proužek platební karty pomocí pouzdra vyrobeného ze speciální slitiny odstiňující elektromagnetické vlnění - musí splňovat normu FIPS 201.
- Mobilní telefony a tablety ukládejte do obalů bez magnetického zapínání, mohou totiž poškodit i je.
- Aby nedošlo k poškození platební karty magnetem, má od ní být nejméně 12 až 15 centimetrů daleko. U elektroniky platí vzdálenost minimálně 24 centimetrů. Záleží však na síle magnetu.
Vědci se domnívají, že magnetické pole může poškodit i vaše zdraví
Existuje celá řada výzkumů, ve kterých vědci zkoumají vliv magnetického pole na lidské zdraví. I když žádný z nich není doposud 100% potvrzen, a někdy si i vzájemně odporují, je dobré na ně brát zřetel.
Pokud vás často bolí hlava, nebo se i po vyspání cítíte pořád unaveni, může to být účinkem silného elektro/magnetické pole. Přečtěte si pár tipů, jak nadměrnému působení magnetického pole na vaše tělo předejít.
- Nenechávejte při spaní v blízkosti hlavy zapnutý mobilní telefon ani tablet, vypněte je nebo aktivujte režim Letadlo.
- Vypínejte Wi-Fi vysílač v době, kdy síť nevyužíváte. Vyzařuje po celém bytě, může způsobovat bolesti hlavy, a to i když je za zdí. Řešením může být i upravení výkonu vysílače.
- Neponechávejte zapnutou elektroniku v režimu Stand-By. Pořiďte si prodlužovačku s vypínačem. Vypnete jím celou sestavu najednou.
- Nenastavujte u mobilních zařízení automatickou synchronizaci dat. Provádí se v určitých intervalech, a to i každých 5 minut.
- Pamatujte, že elektromagnetické pole vytváří také nejrůznější vysílače. Týká se to například rádií, zesilovačů televizního signálu, satelitů.
Chraňte sebe a svá zařízení
Teď už víte, co elektro/magnetické pole je, k čemu slouží, jak může poškodit nejen platební karty či elektroniku, ale rovněž ohrozit vaše zdraví. Chraňte se před jeho nadměrnými účinky.
Zajímá vás, jak magnetické siločáry vypadají ve viditelné podobě? Podívejte se do sekce Škola a experimenty. Pomocí železného prachu zobrazíte magnetické síly ve viditelné podobě.
Na závěr se podívejte na video z laboratoře, kde testují odolnost magnetického proužku platební karty před účinkem magnetu.