Co je to magneticky měkký materiál nebo naopak tvrdý? Magnetické vlastnosti oceli hrají důležitou roli v mnoha aplikacích, použití a zařízeních, jako jsou například elektromotory, transformátory či senzory. Zjistěte rozdíly mezi magneticky tvrdou a měkkou ocelí a jejich vztahem při působení magnetické síly magnetů.
Jaký je rozdíl mezi magneticky tvrdou a magneticky měkkou ocelí? Pokud se magneticky tvrdý materiál – ocel dostane do kontaktu s magnetickým polem, dokáže si zachovat své magnetické charakteristiky i po oddálení z daného pole. Jinými slovy, zmagnetizuje se. Naproti tomu, magneticky měkký materiál a ocel po odstranění z magnetického pole své magnetické vlastnosti ztrácí.
Tato změna či zachování magnetických vlastností přímo souvisí s magnetickými neboli Weissovými doménami. To jsou shluky atomů uvnitř feromagnetických materiálů.
Když je takový materiál vystaven magnetickému poli, dochází ke změně orientace magnetických domén a jejich atomů. Během procesu magnetizace se atomy orientují ve stejném směru.
Podívejte na simulaci magnetických domén na videu – tyčový magnet působí na střelky kompasu umístěné na desce. Zachovají si svůj magnetismus i po odstranění magnetu a srovnají se podle toho, jak jsou zmagnetizované.
1) Magneticky měkká ocel
Magneticky měkká ocel je typ oceli, která se dá snadno magnetizovat a demagnetizovat vlivem vnějšího magnetického pole. Tento druh oceli má nízkou koercivní sílu, má tendenci ztrácet magnetismus, když přestane vnější magnetické pole na ocel působit. Magneticky měkká ocel bývá používaná například ve směrových jádrech transformátorů a elektromotorů, kde je využívaná snadná magnetizace a demagnetizace.
Vyzkoušejte, jak se dá zmagnetovat ocelový hřebík
Magnetické domény v magneticky měkké oceli
U magneticky měkké oceli se po odstranění z magnetického pole atomy v magnetických doménách vracejí do své původní orientace. Příkladem magneticky měkké oceli je ocel s nízkým obsahem uhlíku, která bývá využívaná třeba pro výrobu hřídelí elektrických strojů a motorů.
Vlastnosti magneticky měkké oceli
- Nízká koercitivní síla.
- Dá se snadno magnetizovat a demagnetizovat.
- Je využívaná v jádrech transformátorů a elektromotorů.
- Atomy v magnetických doménách se po ukončení působení vnějšího magnetického pole vracejí do své původní orientace.
2) Magneticky tvrdá ocel
Magneticky tvrdá ocel si dokáže udržet svůj magnetismus i poté, když na ni přestane vnější magnetické pole účinkovat. To je dané její vysokou koercivní silou, díky níž materiál odolává demagnetizaci. Magneticky tvrdá ocel bývá využívaná pro výrobu permanentních magnetů a tam, kde je potřeba, aby materiál zůstal magnetický i po odstranění vnějšího magnetického pole.
Magnetické domény v magneticky tvrdé oceli
V případě magneticky tvrdé oceli se magnetické domény udrží ve stejném směru i po odstranění z magnetického pole. Tento typ oceli je typický pro výrobu magnetických zařízení, kupříkladu zmagnetizovaných nástrojů. Najdete ji rovněž v zařízeních, která obsahují magnety, například v reproduktorech nebo měřicích přístrojích. Z magneticky tvrdého materiálu je vyrobená i střelka kompasu a buzoly.
Vlastnosti magneticky tvrdé oceli:
- Vysoká koercitivní síla.
- Udržuje si magnetismus i po odstranění vnějšího magnetického pole.
- Používá se pro výrobu permanentních magnetů.
- Magnetické domény se udrží ve stejném směru i po odstranění z vnějšího magnetického pole.
Jak jsou magnetické domény nasměrované u demagnetizované oceli a u té zmagnetizované, napoví další video.
Účinek magnetické síly magnetů na tvrdou a měkkou ocel
Jak magnetická tvrdá, tak magneticky měkká ocel reagují na působení magnetické síly magnetů, ale reagují různými způsoby. Magnetická měkká ocel je snadno magnetizovatelná a demagnetizovatelná, což znamená, že když je vystavená magnetickému poli, rychle se magnetizuje. A zase demagnetizuje, když dojde k odstranění vnějšího magnetického pole.
Může vás zajímat: Magnetické póly magnetů, jak je poznat a způsoby magnetizace
Magneticky tvrdá ocel si svůj magnetismus i po odstranění vnějšího magnetického pole, což se hodí například u magnetických výrobků a zmagnetizovaných nástrojů.