
Neodym má významů více i když jen jeden je správný. Neodym je kovový prvek s chemickou značkou Nd, ale říká se tak rovněž neodymovým magnetům, které neodym obsahují. Zjistěte o neodymu více.
Co to je neodym?
Neodym, latinsky i anglicky Neodymium, je chemický prvek se značkou Nd a atomovým číslem 60. Je to tvárný, stříbřitý kov ze vzácných zemin, obsahují jej i minerály monazit či bastnäsite. Je čtvrtým členem skupiny lanthanoidů. Ve vlhku neodym bledne, během oxidace vytváří různě barevné sloučeniny. Objevil jej rakouský chemik Carl Auer von Welsbach v roce 1885, jenž je zároveň objevitelem praseodymu (Pr). Neodym je, společně se železem a borem, jedním z hlavních prvků na výrobu neodymových magnetů. Proto se jim také hovorově říká „neodymy“.
Výskyt neodymu v přírodě
Chemický prvek neodym je poměrně běžně obsažený v zemské kůře a to v množství podobném jako nikl, měď či kobalt. Většinu neodymu těží v Číně.
Mezi hlavní využití neodymu patří výroba speciálních skel, keramiky a především velice silných neodymových magnetů, označovaných také jako „neodymy“, podobně, jako se například feritovým magnetům zkráceně říká „ferity“.