Co jsou magnetické separační tyče a z čeho jsou vyrobené? Zjistěte, v jakém odvětví průmyslu se magnetické tyče používají a k čemu slouží. Jak si z magnetických separačních tyčí vyrobit magnetický separátor? Podívejte se v článku.
Co jsou magnetické separační tyče
Magnetické separační tyče jsou trubice sestavené ze silných neodymových magnetů ze slitiny NdFeB a ocelových pólových nástavců ve specifickém uspořádání, tak aby zajistily co nejsilnější magnetické pole. Celá sestava je zapouzdřena do nemagnetické nerezi, aby byl celek kompaktní a odolný v provozu.
Separační tyče jsou velmi odolné a vydrží fungovat po dobu několika desítek let.
K čemu magnetické separátory slouží a kde se používají
Magnetické separátory se používají například v potravinářském, textilním, farmaceutickém průmyslu nebo při výrobě skla a plastů.
Separátory zachytí nežádoucí feromagnetické kovové částice v sypkých směsích, tekutinách i gelech. Tím chrání výrobní technologii před poškozením a zároveň zabraňují, aby se kovové nečistoty dostaly do výrobku nebo až ke spotřebitelům.
Jak se do výrobků nebo například obilí, mouky, směsí, gelů mohou dostat nežádoucí kovové látky? Třeba pohybem a obrušováním výrobních technologií. Může se jednat o obroušený kovový prach, šrouby uvolněné z kombajnů, sklízecí a transportní techniky, špony ze žacích lišt během sklizně nebo transportu surovin.
Zhlédněte video, jak magnetické separátory fungují.
Které typy separačních tyčí existují?
Magnetické separační tyče existují v několika velikostech. U nás tyče o průměru 25 mm seženete v délkách 250 mm, 300 mm nebo 500 mm. Hmotnost tyčí se pohybuje od 0,9 kg do 2 kg a lze je použít při maximální pracovní teplotě 80 °C.
Díky nejvyšší magnetické síle 12500 Gs zachytí více nežádoucích kovových částic i feromagnetický prach. Výkonné neodymové separační tyče udrží mnohonásobek své hmotnosti, také v proudu transportované sypké suroviny, tekutiny nebo gelu.
Jak si z magnetických separačních tyčí vyrobit magnetický separátor
Sestavte si z magnetických tyčí separační rošt o rozměru podle potřeby. Jak na to? Na konci magnetické tyče se nachází závit M8x12, díky kterému tyče snadno přišroubujete k nosné konstrukci.
Jak magnetické separační tyče sestavit?
Magnetické separační tyče můžete sestavit buď v řadě vedle sebe – obrázek A níže, anebo i ve více řadách nad sebou, jako je vidět na obrázku B. Uvnitř magnetických tyčí jsou axiálně magnetizované magnety. Magnetická síla je tedy stejná po celém obvodu tyče. Díky tomu natočení kolem osy nijak neovlivní jejich funkci.
V principu jde o to, aby se tyče dostaly co nejblíže k separovanému materiálu, jelikož magnetická síla s rostoucí vzdáleností klesá. Účinnější je tedy separační tyče do magnetického separátoru umístit například ve dvou řadách nad sebou, jako na obrázku B. Případné nečistoty se dostanou k tyčím blíže a je vysoká pravděpodobnost, že se k tyčím zachytí.
Navíc má sestavení podle obrázku B výhodu, že horní řada magnetických tyčí přepravovaný materiál nebo hmotu zbrzdí. Místo horní řady magnetických tyčí se někdy používají také rozrážecí trny nebo stříšky.
Starší typy separátorů byly feritové
Podívejte se také do článku, jak vypadají starší typy magnetických separátorů v obilném mlýně.
Podívejte se na typy magnetických separačních tyčí a vyberte si.
Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Unimagnet.