Lovíte poklady? Využijte k tomu sběračský magnet a vyzkoušejte magnet fishing. Může se vám hodit přehled mincí, které se na magnet přichytí a jež pomocí magnetu vytáhnete z kanálu, anebo třeba z kašny, kam je turisté naházeli. Avšak vězte, že vytahování mincí z cizí kašny je neetické. Magnet se může hodit i k určení, zda jsou mince pravé. Víte, proč běžné mince neobsahují zlato a stříbro? Zjistěte, které oběžné mince jsou feromagnetické.
České mince
1, 2 a 5 korun– materiálem je ocel galvanicky pokovená niklem
10 korun – desetikoruna je vyrobená z oceli galvanicky pokovené mědí
20 korun – česká „dvacka“ je z oceli galvanicky pokovené slitinou mědi a zinku
50 korun – ocel, která je ve středu plátovaná slitinou mědi, zinku, a okraj mince je galvanicky pokovený mědí.
Haléřové mince, které už nejsou v oběhu, byly z hliníku a tudíž feromagnetické nebyly.
České oběžné mince jsou tedy všechny feromagnetické a k magnetu se přitahují.
Tip: Rozsypaly se vám při počítání denní tržby mince v obchodě na zem? Prostor někdy může být znečištěný nebo místo tak nepřístupné, že mince prsty sebrat nemůžete. Na sesbírání využijte tyčový magnet z neodymu.
Provozujete autoservis, kutíte doma v dílně nebo pracujete na zahradě? Pomocí silného neodymového magnetu posbíráte ze země také šroubky, sponky, špendlíky, klíče i hřebíky z ohniště. Zjistěte 5 způsobů, jak na to.
Euro mince
1 cent, 2 a 5 centů – jsou stejně jako české desetikoruny z oceli potažené mědí. Tyto mince magnet přitahuje.
Eurové mince 10, 20 a 50 centů – jsou vyrobené ze slitiny ušlechtilých kovů, jako je měď, hliník, zinek a cín, a nejsou feromagnetické.
1 € a 2 € – jsou magnetické jen částečně. Kulatý vnitřek euro mincí obsahuje nikl a k magnetu se přitahuje. Obvod mincí je však vyrobený ze slitin kovů, které jsou nemagnetické.
Proč mince neobsahují drahé kovy, například zlato či stříbro?
Mince nemohou být z drahých kovů, protože by jejich hodnota mnohonásobně převýšila nominální hodnotu.
Stříbrné a zlaté mince jsou dobrou investiční příležitostí. Jsou raženy z ryzího zlata a oproti zlatým šperkům jejich cena více odpovídá světové ceně zlata. Navíc jsou osvobozené od DPH. Cena investiční zlaté mince se pohybuje od 3 do 30 tisíc korun českých, záleží na ryzosti, hmotnosti a velikosti mince.
Lovíte poklady? Využijte k tomu sběračský magnet
Vyzkoušejte magnet fishing. Teď už víte, které mince se na magnet přichytí a jež pomocí magnetu vytáhnete z kanálu, anebo třeba z kašny, kam je turisté naházeli. Avšak vězte, že vytahování mincí z cizí kašny je tak trochu neetické.
Použijte silný neodymový magnet pro lovce pokladů s magnetickou silou 135 kg nebo silný magnet z neodymu s magnetickou silou 198 kg.
Udělejte si doma test. Posbírejte doma všechny české i euro mince a otestujte, jak silně se přitahují k magnetu! A co jiné, zahraniční mince? Vyzkoušejte.
Čtěte dál magnetické tipy ze světa magnetů na blogu Unimagnet.