Které prvky jsou feromagnetické a přitahují je magnety? Proč jsou některé materiály méně feromagnetické? Zjistěte, co je feromagnetismus a jaký je rozdíl mezi paramagnetickými a diamagnetickými látkami.
Co je feromagnetismus?
Feromagnetismus je jednou z nejsilnějších forem magnetismu. Je to jev, pomocí něhož materiál vykazuje samovolnou magnetizaci.
Je podstatou všech permanentních magnetů, stejně tak kovů, které jsou k nim přitahovány. Materiál s feromagnetickými vlastnosti se nazývá feromagnetikum nebo feromagnetická látka.
Které materiály jsou feromagnetické?
Mezi feromagnetické prvky patří železo (Fe), kobalt (Cp), nikl (Ni), gadolinium (Gd) a různé slitiny jako je například ocel. Magnetické pole ve feromagnetických látkách zůstává, i když vnější pole zanikne.
Feromagnetickou látku je možné zmagnetizovat trvale. Například pokud přejedete silným magnetem po noži s ocelovou čepelí nebo šroubováku, začne přitahovat drobné kovové předměty, třeba kancelářské svorky nebo šroubky.
Mosaz, měď, zlato a stříbro nejsou feromagnetické a magnety je tedy nepřitahují. Nicméně pokud do těchto kovů přidáte malé množství železa nebo oceli, mohou se stát magnetickými.
Ferity
Mezi feromagnetika patří také ferimagnetické látky, takzvané ferity. Základními surovinami pro výrobu magneticky měkkých feritů jsou oxid železitý a uhličitany barya nebo stroncia.
Feritové magnety patří dnes mezi nejpoužívanější magnety. Feritové kotouče, kvádry či kruhy využijete v průmyslu, elektrotechnice, kanceláři, při výuce i doma. Třeba jako magnety na lednici nebo v kuchyňské chňapce.
Paramagnetismus a diamagnetismus
Proč jsou některé materiály méně feromagnetické? Kromě feromagnetik, které se k magnetu silně přitahují, existují také materiály, které na vnější magnetické pole nějakým způsobem reagují. Jsou to paramagnetika a diamagnetika.
Paramagnetické látky vnější magnetické pole zesilují, a proto se k magnetu slabě přitahují. Mezi paramagnetické látky patří například platina, chrom, hliník nebo sodík. Diamagnetické látky naopak vnější magnetické pole zeslabují. V důsledku toho se od magnetu mírně odpuzují. Je to například bismut, uhlík, zlato, stříbro, měď nebo zinek.
Podívejte se, jak funguje paramagnetismus a diamagnetismus na videu:
Na dalším videu uvidíte působení magnetického pole na více prvků:
Které permanentní magnety jsou nejsilnější?
V současnosti patří k nejsilnějším permanentním magnetům neodymové magnety – NdFeB, které vznikají sloučením neodymu, železa a boru. Magnety z neodymu udrží i 1000násobek své hmotnosti, některé dokonce 2000× více než samy váží. Slovo permanentní znamená, že magnety nepotřebují k vytváření magnetického pole vnější vlivy, například elektřinu.
Jak vypadá nejsilnější elektromagnet na světě? Dozvíte se v článku Magnetická síla neodymových magnetů. Který magnet je nejsilnější?
Čtěte dál o zajímavostech ze světa magnetismu na blogu Unimagnet.