Kontakty

Co je magnetická plastelína a jak si ji vyrobit?

Zveřejněno: 09.08.2017 12:16:48
Kategorie: Magnety pro každý den

Návod na výrobu magnetické plastelíny.

Znáte magnetickou hmotu či sliz? Když do magnetické hmoty položíte neodymový magnet, začne se hmota deformovat a silný magnet jakoby vtáhne do sebe. Jak si takovou magnetickou plastelínu vyrobit? Docela jednoduše. Stačí vám Persil, Herkules, oxid železitý a pár pomůcek. Čtěte návod v článku.

Co je magnetická hmota

Magnetická hmota či sliz, někdy nazývaná jako magnetická „inteligentní“ plastelína, má tmavě šedou až černou barvu. Hmota je lesklá, vypadá jako mastná, ale na dotek je suchá a jemně lepí. Tento magnetický sliz můžete snadno mačkat a natahovat. Pokud do hmoty položíte neodymový magnet, začne se plastelína deformovat a silný magnet jakoby vtáhne do sebe.

Co k výrobě magnetického slizu potřebujete

Návod na výrobu magnetické plastelíny, hmoty, slizu

1) Do misky nalijte lepidlo a prací gel. Gelu dejte o něco více než lepidla.

2) Obě dvě přísady pořádně zamíchejte lžičkou.

3) Po pár minutách míchání se začne tvarovat hmota, kterou je třeba ještě prohníst v ruce.

4) Až se obě přísady propojí a hmota se nebude lepit na ruce, opláchněte ji pod vodou a namočte na 5–10 minut do misky s teplou vodou.

5) Až budete mít hmotu hotovou, přidejte do ní železný prach a prohněťte. Opakujte, dokud sliz nebude mít tmavě šedou barvu.

Hotovo? Magnetickou hmotu máte hotovou. Teď do ní položte neodymový magnet ve tvaru kostky. Magnetická hmota se začne deformovat.

Magnetický sliz uchovejte v uzavřené nádobě, aby nevyschl.

Podívejte se na video návod na výrobu slizu české vlogerky Naty Hrychové:

Jak zabavit děti během prázdninového cestování? Vyrobte jim oblíbenou magnetickou hru – magnetické piškvorky. Návod najdete v článku.

Čtěte dál magnetické tipy a návody na využití magnetů na blogu Unimagnet.

Sdílet obsah článku