Tvrdá voda je problémem mnoha dnešních domácností. Vodní kámen ničí spotřebiče a usazuje se ve vodovodním potrubí. Víte, jakou má vaše voda tvrdost? Změřte si ji. Zjistěte hodnoty vápníku a hořčíku – minerálů, které tvrdost způsobují. Jak a čím pak ale vodu změkčit? Jednou z možností, jak se zbavíte vodního kamene, je magnetická úprava vody. Na řádcích níže se dozvíte, jak a zda vůbec magnetizace funguje, a co se s vodou při působení magnetu děje.
Co je tvrdost vody?
Tvrdá voda obsahuje vysoký obsah minerálů. Nejvíce je ve vodě vápníku a hořčíku, ale také dalších minerálů. Například sodíku, draslíku a železa. Vápník a hořčík jsou však dva hlavní prvky, které mají na tvrdost vody vliv.
Tvrdá voda ničí spotřebiče
„Vodní kámen. Ten vám rozbil vaši pračku.” Znáte zřejmě z reklamy na Calgonit.
Tvrdá voda způsobuje bílo-hnědé usazeniny – vodní kámen. Vodní kámen se usazuje na topném tělese v pračce, myčce, bojleru, v rychlovarných konvicích, kávovarech, na vodovodních bateriích i v potrubí.
Více kamene, dražší provoz
Spotřebiče zanesené vodním kamenem mají vyšší spotřebu energie. Tvrdá voda omezuje účinnost pracích a mycích prostředků.
Máte vodu nadměrně tvrdou nebo ne? Nejprve si tvrdost vody změřte.
Jak tvrdost vody změříte
Nadměrně tvrdou vodu poznáte odhadem i při mytí rukou. Mýdlo méně pění, ale snadno se oplachuje. U měkké vody je to naopak, mýdlo se těžko smývá.
K měření tvrdosti vody existuje například kapkový tester nebo měřicí pásek, který ponoříte do vody. Pásek se po chvilce zabarví. Výslednou barvu pak porovnáte se stupnicí na obalu. Podle toho poznáte, jak tvrdou vodu máte.
Tvrdost vody definuje obsah vápníku a hořčíku. Jednotkou tvrdosti je mmol/l, anebo se udává v německých stupních tvrdosti °dH.
Podívejte se na rozdělení tvrdosti vody:
Doporučená hodnota u vody určené ke konzumaci by se měla pohybovat v hodnotách 2,0 – 3,5 mmol/l. O rozboru vody ve vaší obci se informujte na Obecním úřadě. Pokud máte obecní vodovod, měli by tam o skladbě vody mít přehled. Anebo se poptejte u správy vodárny, z níž vodu odebíráte.
Jak vodu změkčit?
Různé způsoby a různé účinky změkčení vody
Změkčit vodu a zabránit tak usazování vodního kamene můžete několika způsoby. Už víte, že tvrdá voda obsahuje vysoký podíl vápníku a hořčíku. Logickým postupem je tedy odstranění těchto minerálů.
Ty se dají z vody odfiltrovat reverzní osmózou za použití velmi jemného filtru. Dalším způsobem je využití metody iontové výměny. Při průtoku vody úpravnou dojde k výměně iontů vápníku a hořčíku za nezávadné ionty sodíku. Dalším způsobem, jak se zbavit vodního kamene, je magnetizace vody.
Magnetická úprava vody – je účinná nebo ne?
Silné magnetické pole má vliv na vápenaté usazeniny, molekuly vápenatých solí ve vodovodním potrubí.
Jak magnetizace funguje po technické stránce?
Na vodovodní potrubí připevníte, anebo instalační technik, kroužek s velmi magneticky silným neodymovým magnetem. Existují také speciální magnetické úpravny vody. Podle výkonu magnetu jej namontujete buď na vstupní přípojku vody do objektu, anebo přímo před zařízení, které chcete ochránit.
Co se děje s vodou při působení magnetu?
Vlivem magnetického pole získává voda vlastnosti vody měkké. Změní se po fyzikální stránce, hlavně uspořádání minerálních látek. Po chemické stránce se složení vody nemění. To znamená, že obsah minerálů je ve stejném poměru jako byl před působením magnetu.
Po působení silného neodymového magnetu voda nevytváří tvrdé usazeniny, ale pouze měkké nebo žádné.
Obecně nelze říci, zda bude magnetizace fungovat právě vám. Účinnost magnetického pole závisí na teplotě vody, druhu použitého materiálu trubek, obsahu železa ve vodě nebo tvaru potrubí, kterými voda proudí. Každá voda je jiná, záleží na jejím chemickém složení.
Před instalací jakéhokoliv zařízení na úpravu vody nejprve získejte její přesný rozbor, a pak se poraďte s odborníky. Co funguje vašim známým v jiném městě, u vás fungovat nemusí vůbec.
Proto ani jednoznačná odpověď, zda magnetická úprava vodu změkčí či ne, neexistuje. Navíc, tvrdost je jen jednou z mnoha veličin, podle kterých je potřeba kvalitu vody posuzovat.
Sledujte dál magnetický blog Unimagnet, mějte přehled i o dalších magnetických zajímavostech.