Silné magnety dnes najdete v každém novějším autě, mnoha strojích, přístrojích ve výrobě i v domácnosti. Možná v kuchyni používáte magnetický držák nožů, na diáři či peněžence magnetické zapínání, na lednici máte magnetky z dovolené, u pracovní tabule kancelářské magnety a dvířka skříněk kuchyňské linky také drží magnety. Které druhy či typy a tvary magnetů dnes existují? Podívejte se na základní přehled.
Magnety se dají dělit podle několika kritérií. Tím základním asi je, jestli se jedná o permanentní magnety, tedy trvalé, anebo elektromagnety – vytvářející magnetickou sílu dočasně.
I) Permanentní magnety – fungují stále
Permanentní neboli trvalé magnety fungují pořád a nepotřebují ke svému provozu elektřinu. Magnetická síla permanentních magnetů vzniká už během výroby a magnetizace vhodného materiálu či slitiny. Mezi permanentní magnety patří například feritové magnety, dnes nejsilnější neodymové magnety, SmCo nebo AlNiCo magnety. Podle materiálu použitého k výrobě se zpravidla magnetická síla liší. Neodymové magnety jsou magneticky o dost silnější než starší feritové, keramické magnety.
II) Elektromagnety
Jak už označení napovídá, ke své činnosti elektromagnety potřebují elektřinu. Pokud dojde k jejímu výpadku, magnet přestane fungovat. Elektromagnet tvoří cívka, která má jádro z magneticky měkké oceli.
Když do vinutí cívky pustíte elektrický proud, přemění se na energii elektromagnetického pole a elektromagnet začne přitahovat feromagnetické předměty ze železa, oceli či niklu.
Přitažlivá síla je závislá na tom, kolik má cívka závitů, jak silný je použitý vodič, jaký proud cívkou protéká i na základě celkové vodivosti jádra elektromagnetu.
Silné elektromagnety můžete spatřit třeba v kovošrotu nebo na autovrakovištích, ale i v průmyslové výrobě a skladech. Podle použití se jejich konstrukce mírně odlišuje, ale princip funkce je u všech elektromagnetů obdobný.
Permanentní magnety podle materiálu, tvaru i úpravy
Dále se zaměříme hlavně už jen na permanentní neboli trvalé magnety, na které se specializujeme. Ty se mohou dělit podle materiálu použitého k výrobě, tvaru, způsobu magnetizace i povrchové úpravy.
1) Permanentní magnety podle materiálu
Podle toho, z jakého materiálu jsou trvalé magnety vyrobené, mívají různou magnetickou sílu. Je to z důvodu, jelikož každý z materiálů či slitin je možné magnetizovat jen určitou maximální měrou.
A) Neodymové magnety
Neodymové magnety jsou v současnosti nejsilnější běžně dostupné magnety. Bývají vyrobené ze slitiny neodymu, železa a boru (NdFeB), případně dalších materiálů v menším zastoupení. Jedná se o magnety s největší přídržnou silou, avšak jsou poměrně křehké a mohou korodovat. Pro větší odolnost je výrobci opatřují povrchovou úpravou.
B) Feritové, keramické magnety
Feritové magnety, označované také jako keramické či zkráceně „ferity”, jsou vyrobené z keramických oxidů – feritů barya nebo stroncia. Mají o dost menší magnetickou sílu než neodymové magnety, ale jsou mechanicky pevnější a také lépe odolají korozi. Nepotřebují žádnou další povrchovou úpravu. Jejich výhodou je i nejnižší cena.
I když ferity v mnoha zařízeních a aplikacích v současnosti stále více nahrazují neodymové magnety, dodnes jsou feritové magnety velice používané.
C) AlNiCo magnety
AlNiCo magnety jsou vyrobené ze slitiny hliníku, kobaltu, železa i titanu či mědi. Jejich výhodou je zejména odolnost vysokým teplotám do 450 °C. Odolají také kyselinám, rozpouštědlům a jsou i pevnější než neodymové magnety. Byť mají menší magnetickou sílu než „neodymy“, jsou zase o dost silnější než ferity.
AlNiCo magnety možná znáte i ze školy. Pro laboratorní použití, pokusy a školství je seženete s barevně vyznačenými póly, například ve tvaru magnetické podkovy.
D) SmCo magnety
Samarium-kobaltové (SmCo) magnety využívají výrobci elektrotechniky, jsou používané i v kosmu. Odolají vysokým teplotám do 250–300 °C, korozi, avšak jsou docela křehké a méně odolné pnoucím silám, mají náchylnost ke štěpení. Díky odolnosti vůči působení vnějšího demagnetizačního pole se také hodí pro elektromechanické aplikace.
2) Permanentní magnety podle tvaru
Kromě použitého materiálu k výrobě se permanentní magnety liší také tvarem, do kterého jsou zpracované. Mohou vypadat jako kuličky, kvádry, kostky, kužely, ale také mít podobu tenké fólie nebo být zabudované do různých pouzder.
a) Magnetické kotouče
Magnetické kotouče patří mezi nejrozšířenější tvary magnetů. Pokud jsou tenké a opatřené ochrannou vrstvou niklu či zinku, vypadají podobně jako mince. Kotouče se používají hlavně pro výrobu magnetických držáků, magnetického zavírání.
b) Magnetické tyče, tyčky
Jestliže výška kulatého magnetu přesáhne jeho průměr, jedná se už o magnetickou tyčku, tyčový magnet. Magnetické tyče vám poslouží jako kancelářské magnetky, k přicvaknutí bytových dekorací, závěsů, ručníků, utěrek, na připevnění pohlednic a fotografií k magnetické tabuli. Magnetické tyčky jsou také součástí různých snímačů, senzorů ve strojích a automobilech.
c) Magnetické kvádry
Kvádrové magnety mají všechny strany rovné. I magnetické kvádry mohou mít rozměry od pár milimetrů po několikacentimetrová „monstra“ s obrovskou magnetickou silou. K čemu se kvádry hodí? Například pro magnetické držáky, jako nábytkové magnety a magnetické zavírání skříní, dárkových kazet i diářů.
d) Magnetické kostky
Když má kvádrový magnet všechny tři strany stejně dlouhé, je to magnetická kostka, kostička. Hodit se vám může k připevnění poznámek na lednici nebo tabuli v kanceláři, vystavení fotografií, sběratelských karet. Kostkové magnety jsou také součástí magnetické stavebnice UniCube.
e) Magnetické koule a kuličky
Z kulatých magnetů vznikají pěkné držáky kancelářských sponek, pivních zátek.
Magnetické koule a kuličky se hodí pro pokusy, jsou součástí známé magnetické stavebnice NeoCube.
f) Magnetické kruhy, prstence
Magnetický kotouč s otvorem – to je magnetický kruh, prstencový magnet. Díky otvoru jej můžete přivázat na provázek a vytvořit si tak například peněženku na mince, kyvadlo pro pokusy. Kruhový magnet se dá také navléknout na tyč nebo přišroubovat.
g) Magnetické kužely
Kuželové magnety poslouží jako pěkné magnetky na ledničku, jsou vhodné i do galerií, muzeí k připevnění sbírek, plakátů, tisků. Pro lepší možnost uchycení je lepší magnet na nosnou plochu přicvaknout jeho menší základnou.
h) Magnety s otvorem
Otvor nemají jen kruhové magnety, ale připevnit přišroubováním můžete i magnetické kvádry nebo kotoučové magnety s kónickým otvorem pro zápustný šroub. Dávejte ale pozor při utahování neodymových magnetů. Jsou křehké a když šroub utáhnete moc, mohou prasknout.
Všechny výše uvedené tvary magnetů jsou dostupné v podobě neodymových magnetů, některé i jako SmCo, AlNiCo a feritové magnety, hlavně kotouče, tyčové magnety a magnetické kvádry.
ch) Magnetické fólie
Magnetická fólie se skládá z pružné vrstvy, která obsahuje nebo je na ni nanesena feritová složka. Magnetické fólie můžete ohýbat, také stříhat nůžkami nebo řezat zalamovacím nožem. Existují také magnetické fólie se samolepicí vrstvou nebo barevné magnetické fólie. Pokud na magnetickou fólii nalepíte fotografie, můžete si vyrobit své vlastní foto magnetky.
Pozor, pokud si chcete vytvořit magnetickou nástěnku a na ni pak umístit například magnetické figurky, kancelářské magnety nebo jakékoliv jiné, použijte na její výrobu pokovenou fólii, případně pozinkovaný ocelový plech.
Jestliže k magnetické feritové fólii přicvaknete silné neodymové magnety, může dojít k její demagnetizaci.
i) Magnetické úchyty, háčky, oka, magnetické držáky
Silné neodymové magnety, ale dříve i slabší feritové magnety, mohou být vlisované do ocelového pouzdra – magnetického úchytu. Tím se o něco zvýší jejich magnetická síla, navíc jsou pak odolnější vůči nárazům.
Součástí kovového pouzdra magnetu může být vnitřní závit, závitový čep. Díky němu máte k dispozici také
j) Magnetické držáky, upínače a speciální magnety
Není třeba být kutilem a přesto vám magnetická síla v domácnosti rovněž poslouží. Můžete vyzkoušet už hotové magnetické držáky na nože z masivního dřeva i plastové držáky nožů, držáky na mobilní telefony, teleskopický magnet do kapsy, anebo různé polotovary k výrobě jako třeba zašívací magnety.
Pro precizní práci s feromagnetickými obrobky slouží profesionální magnetické upínače.
k) Břemenové magnety, magnetické separátory
Provozujete kovovýrobu, sklad, dílnu? Pak se vám mohou hodit speciální břemenové magnety, které uzvednou i tisíce kilogramů těžké kusy železa a oceli. Magnetickou sílu břemenového magnetu ovládáte pomocí ovladací páky.
Pro účely čištění obilí či jiných sypkých i tekutých hmot od železných špon slouží magnetické separátory. Zpravidla se jedná o rošty se silnými neodymovými magnety, přes které se sype čištěná směs nebo kapalina.
V příštích dílech se podíváme na další možnosti členění, například podle povrchové úpravy magnetů nebo způsobu magnetizace.
Sledujte magnetické rady v rubrice Magnetický rádce Unimagnet.cz