V tomto článku se dozvíte více o tom, jak jsou magnety sestaveny a použity pro výrobu magnetických roštů. Tyto sestavy jsou často používány k odstranění magnetických částic, ocelových kousků, matic a šroubů nebo dalších nečistot z jiných materiálů.
Magnetická separace
Magnety se často používají k separaci feromagnetických materiálů z jiných látek. Od mnoha našich zákazníků slyšíme, že využívají magnety na separaci materiálů v různých oborech. Například v zemědělství. Po mnoho desetiletí byly silné magnety používány k separaci nežádoucích látek z obilí tekoucího trubkou nebo žlabem. Při plnění sila obilím je potřeba pamatovat na odstranění malých matic, šroubů nebo kousků ostnatého drátu. Je to velmi důležitá prevence jiskření a případné exploze v silu!
V současnosti stále více výzkumníků v biologii používá magnetické částice a neodymové magnety k separaci v suspenzi. Pokud máte tekutinu, která obsahuje, řekněme, bakterie a další materiál, jak můžete oddělit ty bakterie? Existují nejrůznější triky, jak zachytit tyto enzymy na kouscích magnetického materiálu (železný prach v nano-velikosti). Dejte silný magnet na dno zkumavky, přidejte tekutinu s bakteriemi a enzymy. Když vylijete obsah, magnetické kousky zůstávají pozadu a lze je tak oddělit.
V tomto článku se zaměříme na magnetické separátory. Jsme často tázaní, jak jsou tyto zajímavé přístroje vyrobeny a které magnety použít.
Jak fungují magnetické separátory? Jak jsou zkonstruovány?
Podívejte se na typické provedení magnetického roštu. Je na něm ukázána nerezová trubka (materiál 1.4301), do které je tato směs magnetů a ocelových podložek (nebo pólových nástavců) vložena.
Většina roštů, které jsme viděli, je vyrobena z trubek z nemagnetické nerezové oceli s montáží magnetů uvnitř. Nerezové trubky jsou těsně uzavřeny, obvykle svárem, který udržuje magnety bez znečištění.
Magnety uvnitř trubky jsou obyčejně uspořádány v řadě a běžně jsou to prstencové magnety umístěné na hřídeli. Směr magnetizace každého následujícího magnetu je opačný, takže směr se mění s každým magnetem. Toto specifické uspořádání se používá k vytvoření silného magnetického pole kolem sestavy. Vytváří to extrémně vysoké magnetické pole přímo na ocelových "pólových nástavcích" a může přesáhnout 10.000 gaussů! Malé kousky železa a oceli jsou přitahovány k magnetu s největší silou v místech, kde se nejvíce mění intenzita magnetického pole. V blízkosti pólových nástavců může toto nastavení velmi silně působit i na docela malé kousky železa nebo oceli.
Proč jsou konstruovány tímto způsobem?
To je dobrá otázka. Viděli jsme jich tolik s tímto druhem uspořádání, jejich široké využití je považováno za samozřejmost. Jsou dva hlavní důvody, proč toto uspořádání převládá:
Jedním z důvodů je to, že chcete rozšířit silné magnetické pole tak daleko, jak je to jen z trubky možné a zachytit feromagnetické částice z co největší vzdálenosti. Toto nastavení používá běžné axiálně zmagnetizované prstencové magnety k vytvoření magnetického pole kolem válce. Toto pole je silné taky po celém obvodu válce, na rozdíl od diametrálně magnetizovaného magnetu, který je nejsilnější ve dvou bodech (na pólech odvrácených od sebe o 180°).
Druhý a možná přesvědčivější důvod má co do činění s udržením se železných nebo ocelových kousků na magnetu po jejich zachycení. Síla působící na malý kousek železa závisí jak na intenzitě pole, tak na gradientu intenzity pole v daném místě v blízkosti magnetu. Gradient vyjadřuje, jak moc se intenzita pole mění se vzdáleností od magnetu.
Tohle nastavení je příznivé pro obě veličiny. Extrémně vysoká intenzita pole v oblasti pólových nástavců kombinovaná s velikým gradientem v tomto místě (na malém prostoru je obrovský) činí velice těžkým vytáhnout věc z magnetu, jakmile je jednou chycena. Pro aplikace, ve kterých se kolem valí proud nemagnetických látek, je silné držení důležité. Pomáhá to chycenému materiálu zůstat přilepen na roštu, spíše než být odnesen proudícími složkami.