Pokud někdy tvoříte s magnety a vyrábíte z nich, asi víte, jak to bolí, když vám silné neodymové magnety skřípnou prst. Jak je od sebe bezpečně oddělit? V článku najdete několik užitečných triků, jak na to.
Neodymové magnety, neboli NdFeB magnety, udrží více než 1000násobek vlastní hmotnosti. Například magnet o průměru mince disponuje magnetickou silou přibližně 10 kg.
Pokud už máte s neodymovými magnety zkušenost, zřejmě víte, jak je obtížné dva silné magnety bezpečně oddělit. Připravili jsme pro vás pár návodů, podle velikosti magnetů.
Malé neodymové magnety
Malé magnety obvykle oddělíte ručně i bez dalších pomůcek. Magnet od magnetu oddělíte tak, že na něj zatlačíte směrem do strany.
Malý magnet je například 0,5mm neodymová kostka KS-05-N nebo neodymový kotouč KT-06-03-N o průměru 6 mm a výšce 3 mm.
Neodymové magnety střední velikosti
Oddělit kotoučový magnet KT-10-05-N o rozměrech 10 × 5 mm a magnetické síle 2,7 kg v ruce už ale může být problém. V tom případě magnety oddělte o hranu stolu – posuňte je svisle směrem dolů jako vidíte na obrázku. Jen pozor, ať si neodřete stůl. Dobře to jde na povrchu z lamina, které má ostré hrany.
Pro snadnější separaci při zasílání magnetů zákazníkům vkládáme mezi větší neodymy, například kotouč KT-25-05-N, plastové distanční proložky, díky kterým je od sebe snadno oddělíte.
Neodymové magnety bez plastové proložky oddělte také o hranu stolu. Magnety držte pevně. Po jejich rozpojení je od sebe dostatečně oddalte, aby se zase nespojily a neskříply vám prsty. Neodymové magnety jsou křehké, při větším nárazu mohou prasknout nebo se z nich může kousek odštípnout.
Velké neodymové magnety
Oddělit větší silné neodymové magnety o hranu stolu už bývá obtížné a nebezpečné. Pro jejich separaci použijte plastový nebo dřevěný klín a gumové kladivo. K tomu si ale na pomoc raději vezměte asistenta.
Elegantnější a bezpečnou metodou je použití dřevěné páky pro oddělování silných magnetů, kterou uvidíte ve videu níže. Návod na výrobu dřevěné páky najdete zde.
Mezi velké magnety patří třeba magnetický kotouč KT-25-12-N o rozměrech 25 × 12 mm a magnetické síle 16 kg nebo neodymový kruh KR-25-08-20-N s rozměry 25 × 20 mm a magnetickou silou 20 kg.
Při manipulaci s takto silnými neodymy buďte opatrní, mohou vám bolestivě skřípnout kůži na prstech.
Extra velké magnety z neodymu
Manipulovat například se super silným kvádrovým magnetem KV-40-40-20-N o rozměru 40 × 40 × 20 mm je náročné a doporučujeme jej pouze pro zkušené geeky a kutily.
Pro větší bezpečnost doporučujeme opět použít dřevěný oddělovač.
Dávejte při oddělování magnetů pozor!
Neodymové magnety jsou křehké
Neodymové magnety jsou vyrobeny z křehkého materiálu. Nejsou pevné tak jako ocel, ale spíše jako keramika. Magnety můžete poškodit silným tlakem nebo jejich vzájemnou srážkou – dojde k jejich prasknutí nebo dokonce zlomení. To platí pro velké i malé magnety. Pevnější jsou například samarium-kobaltové magnety.
Jak bezpečně magnety spojit? O tom zase někdy příště.
Tip pro kutily: Občas se hodí mít někde schovaný náhradní klíč od domu. Třeba když si zabouchnete dveře a klíče máte uvnitř. Jak ale klíč na tajné místo připevnit? Pomůže vám malý, avšak silný neodymový magnet, který do klíče zabudujte podle návodu v článku.
Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Unimagnet.