K čemu jsou školní magnety? Jasně, hlavně do školy. Čím se školní magnety ve tvaru tyče nebo podkovy odlišují od jiných magnetů? A které magnetické pokusy žákům a studentům demonstrovat? Inspirujte se 5 jednoduchými pokusy v článku.
Čím se odlišují od jiných magnetů
Školní magnety, neboli AlNiCo magnety jsou ze směsi hliníku, niklu, kobaltu a železa. Čím jsou školní AlNiCo magnety výjimečné? Oproti neodymovým magnetům mají dvě přednosti. První z nich je vysoká teplotní odolnost – jejich maximální pracovní teplota je 450 °C. Druhou výhodou je větší mechanická odolnost. Neodymové magnety jsou magneticky silnější.
Podobné vlastnosti jako AlNiCo magnety mají také SmCo magnety, ty naši zákazníci často používají v elektromechanice.
K čemu jsou školní magnety dobré?
AlNiCo magnety nejčastěji využívají fyzikáři na magnetické pokusy v základních nebo středních školách. Žáci a studenti fyziky se tak hravou formou učí o magnetismu a magnetické síle.
Školní magnety seženete ve dvou provedeních:
- ve tvaru podkovy, takzvaný podkovovitý magnet,
- ve tvaru tyče, neboli tyčový magnet.
U obou typů magnetů jsou póly na boku na malých bočních plochách. Severní pól je označený červenou barvou a jižní pól barvou zelenou.
Které magnetické pokusy žákům a studentům demonstrovat?
K magnetickým pokusům budete potřebovat tyčové magnety, kovové součástky a různé drobné předměty. Výčet potřebných věcí najdete u každého pokusu zvlášť.
Pokus č. 1 – Určete, které látky přitahuje magnet
Nasypejte do misky různé kovové součástky a drobné předměty – podložku z mosazi, železný hřebík, ocelovou jehlu, měděný drát a plastové víčko. Pomocí školního tyčového magnetu roztřiďte předměty podle toho, které magnet přitahuje a které ne. Ty, které se k magnetu budou přitahovat, se označují jako „feromagnetické látky.“
Pokus č. 2 – Vyzkoušejte, zda magnetická síla působí po celém magnetu
Kancelářské sponky nebo šroubky vysypte na stůl. Vezměte tyčový magnet a pomalu se ke sponkám, šroubkům shora přibližujte. Co se stane? Nejvíce sponek se přichytí na koncích magnetu – na pólech. Tam je magnetická síla největší. Uprostřed magnetu je takzvané netečné pásmo.
Pokus č. 3 – Vytáhněte ze skleničky s vodou kancelářskou sponku bez namočení prstů i magnetu
Do skleničky nalijte vodu a vhoďte dovnitř kancelářskou sponku. Tyčovým magnetem přejeďte po hraně sklenice zespoda nahoru. Tak se vám podaří sponku vytáhnout, aniž si namočíte prsty nebo magnet. Magnetická síla totiž působí přes sklo i vodu.
Pokus č. 4 – Zjistěte, zda může hřebík přitahovat další hřebíčky
Školní tyčový magnet položte na stůl a větší hřebík (nebo šroub) dejte vedle něho – hlavičkou směrem k magnetu, ale tak, aby se jej nedotýkal. O kousek vedle nasypte pár malých hřebíčků a dotkněte se jich špičkou velkého hřebíku. Co se stane? Hřebíčky se přichytí ke špičce hřebíku.
Velký hřebík se totiž v magnetickém poli magnetu stal sám magnetem. Tento jev se nazývá „magnetizace“.
Pokus č. 5 – Vyrobte si kompas a zjistěte magnetické pole Země
Vezměte jehlu a přejeďte po ní párkrát tyčovým magnetem – táhněte magnetem po jehle jedním směrem a zpět se vracejte mimo jehlu v co největší vzdálenosti.
Zmagnetizovanou jehlu připevněte na kousek korku, třeba ke korkovému špuntu od vína. Potom korek položte do misky s vodou. Jaký bude výsledek? Zmagnetovaná jehla se otočí ve směru sever – jih. Dejte pozor, aby nebyly v okolí jiné magnety nebo železo. Mohly by směr jehly ovlivnit.
K čemu se vám mohou hodit železné piliny nebo železný prach? Jak s nimi pracovat a na co si dát pozor? Udělejte si s dětmi malý pokus a zjistěte, jak lze jednoduše zobrazit magnetické pole a siločáry magnetu..
Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Unimagnet.