Co se stane, když magnetickou kapalinu ferrofluid opatrně nalijete do lahve s vodou? Podívejte se na video, jak ferrofluid ve slané vodě reaguje na silný neodymový magnet. Udělejte si malý magnetický pokus a zjistěte, jak to dopadne.
Co je ferrofluid? Ferrofluid je černo-šedá tekutina obsahující mikroskopické množství feromagnetických částeček. Svou konzistencí připomíná rtuť, ale není toxický. Díky feromagnetickým částečkám ferrofluid silně reaguje na magnetické pole. Když k němu přiblížíte silný neodymový magnet, kapalina jakoby „oživne“ a začne se pohybovat.
Více o této podivné kapalině se dozvíte v článku Ferrofluid – tajemná pohybující se kapalina. Jak funguje?
Co se s ferrofluidem stane, když jej zlehka nalijete do slané vody a působíte na něj permanentním magnetem? Vyzkoušejte.
Co k pokusu s ferrofluidem potřebujete
- Čirou bezbarvou láhev nebo lahvičku s pevným uzávěrem.
- Destilovanou vodu.
- Sůl.
- Magnetickou kapalinu ferrofluid.
- Dva neodymové magnety, například kotouče z neodymu o průměru 20 mm.
- Plastový kelímek.
- Trychtýř.
Návod na pokus s magnety
1) Plastový kelímek naplňte destilovanou vodou. Do vody nasypte sůl a míchací tyčinkou nebo třeba lžící pořádně zamíchejte, aby se sůl rozpustila.
2) Slanou vodu nalijte pomocí trychtýře asi tak do ¾ do lahve.
3) Nyní nastává důležitý krok. Do lahve nakapejte ferrofluid. Jde to snadno, protože kapalinu dodáváme v malé lahvičce přímo s kapátkem. Dejte pozor, aby kapky padaly přímo do vody a nestékaly po stěnách lahve.
4) Lahev dolijte slanou vodou po okraj a pečlivě uzavřete.
5) Nyní přejíždějte silným neodymovým magnetem po lahvi.
Co uvidíte? Ferrofluid se ve vodě nerozpustí a díky působení magnetických sil od silného magnetu vytváří uvnitř sklenice pozoruhodnou podívanou. Když přiložíte další magnet na protější stranu lahve, kapalina se bude jakoby „přelévat“ ze strany na stranu.
Podívejte se na video:
Jak kapalinu zlikvidovat? Jakmile je už ferrofluid v roztoku, nelze jej separovat a zlikvidovat ekologicky. Lahev s kapalinou vyneste spolu s komunálním odpadem, anebo ji odneste do sběrného dvora do kontejneru pro barvy.
Objevte další magnetické zajímavosti na blogu Unimagnet.