Jak bývají neodymové magnety povrchově upravené a proč? Jaké mají jednotlivé úpravy barvu či barevný nádech? Zjistěte, pro jaké použití se která povrchová úprava hodí, například nikl, zinek, zlato nebo epoxidová pryskyřice.
Které povrchové úpravy neodymových magnetů existují?
Neodymové magnety jsou směsí neodymu, železa a boru – NdFeB. Magnety z neodymu jsou křehké a snadno korodují, proto je výrobci povrchově upravují. Nejčastěji používanou povrchovou úpravou je poniklování, dále také pozinkování, úprava stříbrem či zlatem.
Vrstvu kovu výrobci nanášejí nejčastěji galvanicky.
Povrchová úprava ale není dostatečná pro dlouhodobé venkovní použití. Pokovené magnety proto raději používejte jen v suchém vnitřním prostředí.
Chcete-li permanentní magnet použít venku, ochráníte jej proti přírodním vlivům, korozi a vlhkosti zapouzdřením do epoxidové pryskyřice.
Neodymové magnety je možné také barvit, avšak barva magnety příliš neochrání.
Neodymové magnety po 5 měsících vystavení vlivu počasí. Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, CCBY2.0.
Pro jaké použití se která povrchová úprava hodí?
Poniklování (Ni-Cu-Ni)
Poniklování je nejběžnější povrchovou úpravou, protože představuje nejlepší poměr ceny a výkonu. Nikl je bílý, lehce nažloutlý kov, který se využívá jako ochrana proti korozi. Při poniklování výrobci magnety potahují třemi vrstvami – niklem, mědí a opět niklem.
Poniklovaný permanentní magnet má lesklou kovovou barvu se stříbrným nádechem.
Pozinkování (Zn)
Pozinkování je nanesení vrstvy zinku na povrch magnetu. Tato vrstva rovněž slouží jako ochrana proti korozi. Pozinkování je o něco levnější než poniklování. Magnety se zinkem se například používají při výrobě dárkových krabiček, kde se magnety schovají pod papír.
Pozinkovaný magnet je rovněž stříbrné barvy, ale je lesklejší než magnet potažený niklem.
Zlacení (Ni-Cu-Ni-Au), stříbření (Ni-Cu-Ni-Ag)
Při povrchové úpravě zlacením potahují výrobci magnet čtyřmi vrstvami – niklem, mědí, niklem a zlatem. Stříbření probíhá stejným způsobem, jen poslední vrstva je stříbrná. Pozlacené a postříbřené magnety lépe odolávají korozi a povětrnostním vlivům. Skvěle se hodí jako elegantní doplněk do vašeho bytu.
Stříbrné neodymy jsou dokonale čisté a lesklé, stejně jako magnetická stavebnice NeoCube ve stříbrném provedení.
Pozlacený neodym má zlatou barvu a vypadá luxusněji.
Teflonový povrch (Zn-PTFE)
Neodymové magnety s teflonovým povrchem jsou více odolné pro venkovní použití. Teflonový povrch je oděruvzdorný, chrání magnety při častém používání. Teflonová úprava má grafitový odstín, magnety tak venku lépe splynou s okolním prostředím, jako například kotouč s teflonovým povrchem KT-10-03-T.
Epoxidová pryskyřice
Epoxidová pryskyřice je syntetického původu. Má velmi dobrou přilnavost a po vytvrzení je chemicky i tepelně odolná a tvarově stálá. Pokud magnety zapouzdříte do epoxidové pryskyřice, ochráníte je proti přírodním vlivům, korozi a vlhkosti. Neodymy potom můžete využít i ve venkovním prostředí.
Podívejte se na návod, jak zalít magnety do epoxidové pryskyřice.
Magnet zalitý v pryskyřici má na sobě těsný, průhledný povlak.
Barvení
Proč barvit magnety? Zamaskování nebo zvýraznění magnetů se může hodit například na výstavě, veletrhu, anebo na pracovní či domácí nástěnce. Jak magnety obarvit a jaký druh barvy je vhodný, aby barva k povrchu magnetu dobře přilnula, se dozvíte v článku Čím a jak barvit neodymové magnety.
Čtěte blog Unimagnet a získejte další užitečné tipy ze světa magnetů.