Kontakty

Jak pastýři skála přitáhla boty – Čtěte příběh Magnese, objevitele magnetů

Zveřejněno: 27.06.2018 11:12:12
Kategorie: Magnetické zajímavosti

Příběh pastýře Magnese.

Kdo v přírodě objevil první magnet? V dávných dobách byl magnetismus opředen mnoha záhadami. Existuje několik legend, které popisují objev magnetitu a magnetovce. Podle řecké mytologie, filozofa Pliniuse, byl prvním objevitelem bájný pastýř Magnes. Jak se mu to podařilo? Přečtěte si příběh Magnese.

Příběh pastýře Magnese

V dávných dobách žil v Řecku, v regionu Magnesia, pastýř Magnes. Jednoho dne se vydal hledat nové pastviny pro své stádo ovcí k hoře Ida.

Zatímco se ovce pásly, Magnes chodil kolem nich. Najednou šlápl na neznámý kámen a železné hřeby v jeho sandálech a okovaná hůl se ke kameni přitáhly. „Co je to za čáry?“ pomyslel si Magnes. Nikdy nic takového neviděl. Zaujatý Magnes začal odkrývat tajemnou skálu.

Skála měla černou, kovově lesklou barvu, a po vykopání části zeminy se několik malých kamínků dokonce přichytilo k jeho sandálům. Byly to kameny, které jsou dnes známé jako magnetit. A na ten pastýř Magnes šlápl.

Příběh pastýře Magnese.

Ilustrace pastýře Magnese z textu z 19. století. Zdroj: Wikimedia Commons.

Magnetit však kovy sám o sobě nepřitahuje. Musí být při výrobě magnetů nejprve magnetizovaný. Magnetizovaný však může být i přírodně, záleží například na uložení ložiska magnetitu. V Česku se říká magnetitu magnetovec.

V zahraničí mají navíc označení pro přírodně magnetizovaný magnetit (magnetovec) – v anglických zdrojích jej označují jako „lodestone“, což v Česku znamená „magnetovec“. Z toho vyplývá, že v Česku žádné speciální označení pro přírodně magnetizovaný magnetit (magnetovec) zřejmě nemáme.

Více o příběhu Magnese

Proč pastýř našel podivný kámen u hory Ida? Hora Ida je posvátné místo, které je v řecké mytologii spojeno s bohyní Cybele. Cybele držela nadvládu nad horami, zemí a půdou. Proto je, podle legendy, logické, že Magnes objevil magnetit na svazích hory Ida.

Příběh Magnese se objevuje i v dalších legendách, ale místo objevu magnetitu a magnetovce je odlišné. Anglické a španělské příběhy popisují Magnese jako pastýře z Indie, který držel své stádo ovcí v indických železitých horách.

Podle jména pastýře Magnese vznikl kořen latinského slova pro magnet a jeho příbuzných slovních forem, jako je magnetit nebo magnetismus. Slovo potom začali používat i Angličané i jiné národy.

Ať už byl magnetizovaný magnetit – magnetovec – objeven v Řecku, v Indii nebo jinde, objev přírodních magnetů navždy změnil svět. Magnetismus a magnety mají dnes široké využití a patří mezi nejpoužívanější materiály v technologických inovacích.

Čtěte dál o zajímavostech ze světa magnetismu na blogu Unimagnet.

Zdroj legendy: Apexmagnets

Sdílet obsah článku